Witamy serdecznie na oficjalnej stronie  Zespołu Szkół w Szerzynach. 


Bierzemy udział w projektach:

Portale edukacyjne:

Kościół Parafialny i Plebania 

Do roku 1933 na tzw. obecnie „Kościelisku” w centrum wsi stał modrzewiowy kościół drewniany pw. Wszystkich Świętych. Został on wybudowany w 1565 roku w stylu późnego gotyku i kryty był gontem. W 1687 roku dostawiono do niego murowaną kaplicę. Cały plac otoczony był parkanem wykonanym z piaskowca. Ściany były pokryte polichromią rokokową przedstawiającą postacie świętych. Wewnątrz znajdowały się bogate ołtarze, ambona, belka tęczy o ozdobnym wykroju, sprawione w latach 1746 – 1761 przez ówczesnego proboszcza, ks. Tomasza Słowińskiego. Był to wyjątkowo piękny kościół z wieżą izbicową nakrytą hełmem ostrosłupowym. Niestety, w 1933 roku został zniszczony przez pożar i doszczętnie spłonął.

starykosciol1.jpgstarykosciol2.jpg

Obecny kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, został zbudowany w latach 1927 – 1928 według projektu architekta Stanisława Majerskiego pod kierunkiem Franciszka Boratyńskiego. Świątynia jest w stylu neogotyckim, zbudowana z cegły z użyciem piaskowca, kryta blachą, trzynawowa, z węższym od korpusu prezbiterium. Po bokach prezbiterium znajdują się dwie symetryczne przybudówki – zakrystia i składzik. Od frontu stoi wieża z dwoma kruchtami po bokach, nakryta hełmem neogotyckim. Na dachu wieżyczka na sygnaturkę. Od zewnątrz kościół jest ogrodzony betonowym parkanem.

2c.jpg2.jpg kosciol_03.jpg

Polichromia wnętrza figuralna i ornamentalna, wykonana przez Stanisława Szmuca.

Przed pożarem, ze poprzedniego kościoła przeniesiono wszystkie ołtarze, ambonę, rzeźby i obrazy. Ołtarz główny rokokowy  z 2 poł. XVIII wieku, w nim obraz MB z Dzieciątkiem na półksiężycu, malowany na desce, późnorenesansowy z pocz. XVII wieku. W zwieńczeniu owalny obraz przedstawiający św. Franciszka. Ołtarze boczne: Pierwszy, rokokowy z 2 poł. XVIII wieku z rzeźbami św. Agnieszki i Katarzyny oraz obrazem św. Józefa. Drugi rokokowy z 2 poł. XVIII wieku z rzeźbami św. Barbary oraz Doroty, w nim obraz MB Bolesnej z XVII wieku. Trzeci rokokowy z 2 poł. XVIII wieku oraz czwarty neobarokowy z XX wieku. Ponadto chrzcielnica i ambona neobarokowe z przełomu XIX i XX wieku, organy barokowe z około 1730 roku z pedałem, konfesjonał późnorenesansowy z XVII wieku oraz krucyfiks barokowy z 2 połowy XVII wieku.

stary_01.jpg  stary_03.jpg

Z kościoła pochodzi obraz przedstawiający św. Zofię z córkami. Został on wykonany przez anonimowego artystę, znanego jako Mistrz Tryptyku z Wójtowej. Kultywował on tradycję gotyckiego malarstwa cechowego. Malowidło powstało prawdopodobnie przed 1540 rokiem. Św. Zofia znajdowała się w zwieńczeniu nastawy ołtarza głównego. W 2 poł. XX wieku obraz został przeniesiony do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, gdzie można go do dzisiaj podziwiać.

plebaniaz16wieku.jpgdwor_szerzyny.jpgplebania1.jpg

Obok kościoła znajduje się plebania będąca dawnym dworem szlacheckim z poł. XVI wieku, należącym do Joachima Ocieskiego – kasztelana sądeckiego. Niektóre źródła podają, że pod koniec XVI wieku jedna z jego sal była miejscem nabożeństw Arian, którzy przybyli do Szerzyn z centrum w Lusławicach koło Zakliczyna. W XVIII wieku został powiększony, między innymi przez nadbudowę drewnianego piętra, staraniem Stefana Uniatyckiego. W początkach XX wieku dobudowano od zewnątrz schody prowadzące na piętro. Zrobił to ostatni właściciel dworku do 1911 roku - Jan Kochanowski. W latach 1976 – 1980 odrestaurowany i częściowo przebudowany.

1_small.jpg plebania_sc.jpg plebania_old.jpg

Obecnie plebania to budowla renesansowa o cechach barokowych, piętrowa, murowana z szarym tynkiem, z galerią na pięciu arkadach od frontu. Wewnątrz piwnice i pomieszczenia parteru, w części zachodniej nakryte sklepieniami kolebkowymi, pozostałe pomieszczenia zaś drewnianymi stropami o profilowanych belkach. W przejściach kamienne portale z końca XVI wieku, a w przejściu do piwnicy półkolisty portal kamienny. Od frontu na poziomie piętra piękny taras widokowy. Całość nakryta dachem czterospadowym z blachy. Istnieje jeszcze inna ciekawostka związana z szerzyńskim dworem. Otóż parter dworu posiadał podwójny strop. I właśnie w tym miejscu została ukryta polska radiostacja, przy pomocy której partyzanci zaskoczyli i rozgromili hitlerowski oddział na Gilowej Górze.

2b.jpgkosciol1.jpg2d.jpg
2a.jpgpk_2.jpg
Standardy wymagań egzaminacyjnych
Standardy wymagań
egzaminacyjnych
 
Sprawdzian
Egzamin gimnazjalny
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Copyright © Zespół Szkół im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szerzynach, e-mail: zsszerzyny@wp.pl